Hamina asuntojen hinnat
Hamina toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 912.0 €/m². Hinnat laskivat 20.4% edelliseen neljännekseen ja laskivat 11.1% vuodessa. Hamina kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Hamina Keskus (Hamina) (1195€/m²). Edullisin asuinalue: Husula (Hamina) (785€/m²). Hamina on Suomen 163. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Hamina hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Hamina
Paljonko enemmän tyypillisestä kolmiosta pyydetään (70 m², noin 43 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +31 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +9 600 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +5 700 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +5 600 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +1 800 € (+4,2 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +1 400 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +900 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kolmiosta pyydetään noin 31 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 9 600 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 5 700 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 3 700 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 800 €).
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Hamina kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Hamina Keskus (Hamina) 49400asuinalueena → | 1 195 €† | ▲ 4.2% |
2 | Neuvoton (Hamina) 49490asuinalueena → | 930 €† | ▲ 10.1% |
3 | Kannusjärvi (Hamina) 49570asuinalueena → | 910 €† | ▲ 16.5% |
4 | Poitsila (Hamina) 49410asuinalueena → | 887 €† | ▲ 11.6% |
5 | Uusi-Summa (Hamina) 49420asuinalueena → | 869 €† | ▲ 3.2% |
6 | Hillo (Hamina) 49460asuinalueena → | 810 €† | ▼ 3.1% |
7 | Husula (Hamina) 49510asuinalueena → | 785 €† | ▲ 1.5% |
Hamina alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Haminan postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Hamina asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 101.9 | +1.9% |
| 2024Q3 | 116.1 | +13.9% |
| 2024Q4 | 88.0 | -24.2% |
| 2025Q1 | 82.8 | -5.9% |
| 2025Q2 | 121.6 | +46.8% |
| 2025Q3 | 108.9 | -10.5% |
| 2025Q4 | 92.5 | -15.0% |
| 2026Q1* | 73.6 | -20.4% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Hamina?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 49400Hamina Keskus (Hamina) | 1263 | 1482 | 1253 | 1026 | 1506 | 1349 | 1147 | 1195† |
| 49490Neuvoton (Hamina) | 766† | 1147† | 851† | 927† | 1023† | 724† | 845† | 930† |
| 49570Kannusjärvi (Hamina) | 811† | 983† | 900† | 1005† | 1084† | 678† | 782† | 910† |
| 49410Poitsila (Hamina) | 780† | 1306 | 604 | 887† | 905† | 757† | 795† | 887† |
| 49420Uusi-Summa (Hamina) | 885† | 1071† | 747† | 796† | 874† | 738† | 842† | 869† |
| 49460Hillo (Hamina) | 619† | 824† | 615† | 759† | 796† | 601† | 836† | 810† |
| 49510Husula (Hamina) | 703† | 759† | 656† | 793† | 888† | 584† | 774† | 785† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Hamina asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Hamina?
Tällä sivulla näet Hamina alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Hamina Keskus (Hamina) hinnalla 1195 €/m². Edullisin alue on Husula (Hamina) hinnalla 785 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 410 €/m² — eli 52% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Kannusjärvi (Hamina), jonka hinnat nousivat +16.5% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 910 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Hillo (Hamina), jonka hinnat laskivat -3.1% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 810 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Hamina on Suomen 163. kallein kunta neliöhinnaltaan (912 €/m²). Lähimmät verrokkikunnat hinnan perusteella: Kauhava (916 €/m²), Rantasalmi (907 €/m²) . Pääkaupunkiseudun keskiarvo on 4149 €/m².
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: