Joensuu asuntojen hinnat
Joensuu toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 1633.0 €/m². Hinnat laskivat 15.5% edelliseen neljännekseen ja laskivat 20.9% vuodessa. Joensuu kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Penttilä (Joensuu) (2725€/m²). Edullisin asuinalue: Hammaslahti (Joensuu) (700€/m²). Joensuu on Suomen 48. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Joensuu hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Joensuu
Paljonko enemmän tyypillisestä kaksiosta pyydetään (48 m², noin 154 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +111 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +35 000 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +21 000 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +20 000 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +9 600 € (+6,2 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +5 100 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +3 300 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kaksiosta pyydetään noin 111 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 35 000 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 21 000 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 13 000 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 2 800 €).
- Valinnainen vuokratontti: velaton hinta noin 16,0 % alempi, koska tonttiosuus lunastetaan tai vuokrataan erikseen.
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Joensuu kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
Joensuu alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Joensuun postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Joensuu asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 101.9 | +1.9% |
| 2024Q3 | 96.8 | -4.9% |
| 2024Q4 | 98.2 | +1.4% |
| 2025Q1 | 103.3 | +5.2% |
| 2025Q2 | 106.2 | +2.8% |
| 2025Q3 | 106.4 | +0.1% |
| 2025Q4 | 96.8 | -9.0% |
| 2026Q1* | 81.8 | -15.5% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Joensuu?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 80220Penttilä (Joensuu) | 2839 | 2877 | 3300 | 2286† | 2972 | 2963 | 3660 | 2725† |
| 80100Joensuu Keskus, Pohjoinen (Joensuu) | 2313 | 2245 | 2318 | 2292 | 2322 | 2169 | 1901 | 2337 |
| 81210Louhioja (Joensuu) | 1679† | 2051† | 1911† | 1854† | 2121† | 1816† | 2104† | 1997† |
| 80200Niinivaara (Joensuu) | 1952 | 1787 | 2027 | 2074 | 2436 | 2164 | 2079 | 1982 |
| 80110Joensuu Keskus Eteläinen (Joensuu) | 1931 | 2185 | 1978 | 1919 | 2131 | 2145 | 2175 | 1851 |
| 80230Hukanhauta (Joensuu) | 1974 | 1828 | 1722 | 1674 | 1919 | 1929 | 1765 | 1719 |
| 80130Kanervala (Joensuu) | 1511† | 1852† | 1680† | 1602† | 1970† | 1946† | 1816† | 1633† |
| 80260Kettuvaara (Joensuu) | 1181† | 1241 | 1083† | 1248† | 965 | 1322 | 1133† | 1272 |
| 80140Noljakka (Joensuu) | 1842 | 1863 | 1658 | 2826 | 2000 | 1490 | 1758 | 1195 |
| 80330Reijola (Joensuu) | 1006† | 1158† | 993† | 1056† | 1178† | 1163† | 953† | 1166† |
| 80170Utra (Joensuu) | 1269† | 1367† | 1247† | 1352† | 1265† | 1294† | 1333† | 999 |
| 82220Niittylahti (Joensuu) | 976† | 1192† | 965† | 983† | 994† | 726† | 980† | 984† |
| 80160Rantakylä-Latola (Joensuu) | 1476 | 1240 | 1368 | 1364 | 1180 | 1545 | 1287 | 941 |
| 82120Keskijärvi (Joensuu) | 797† | 975† | 677† | 733† | 955† | 750† | 816† | 846† |
| 82110Heinävaara (Joensuu) | 891† | 914† | 765† | 921† | 952† | 794† | 842† | 844† |
| 81290Ukkola (Joensuu) | 809† | 671† | 582† | 573† | 755† | 684† | 786† | 824† |
| 81200Eno Keskus (Joensuu) | 688† | 587† | 556† | 521† | 666† | 646† | 671† | 815† |
| 82710Kovero (Joensuu) | 795† | 979† | 687† | 842† | 984† | 652† | 773† | 813† |
| 82750Öllölä (Joensuu) | 751† | 734† | 629† | 443† | 872† | 572† | 843† | 792† |
| 82760Hoilola (Joensuu) | 768† | 687† | 654† | 427† | 867† | 566† | 840† | 791† |
| 82730Tuupovaara Keskus-Pirttiaho (Joensuu) | 647† | 761† | 569† | 507† | 784† | 624† | 681† | 780† |
| 82140Kiihtelysvaara Keskus (Joensuu) | 702† | 567† | 724† | 561† | 805† | 670† | 742† | 751† |
| 81280Uimaharju (Joensuu) | 691† | 579† | 677† | 576† | 772† | 482† | 812† | 746† |
| 81390Revonkylä (Joensuu) | 788† | 846† | 691† | 543† | 937† | 620† | 899† | 704† |
| 82200Hammaslahti (Joensuu) | 710† | 684† | 579† | 726† | 653† | 676† | 810† | 700† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Joensuu asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Joensuu?
Tällä sivulla näet Joensuu alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Penttilä (Joensuu) hinnalla 2725 €/m². Edullisin alue on Hammaslahti (Joensuu) hinnalla 700 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 2025 €/m² — eli 289% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Joensuu Keskus, Pohjoinen (Joensuu), jonka hinnat nousivat +22.9% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 2 337 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Noljakka (Joensuu), jonka hinnat laskivat -32.0% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 1 195 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: