Loppi asuntojen hinnat
Loppi toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 1414.0 €/m². Hinnat nousivat 10.2% edelliseen neljännekseen ja nousivat 8.8% vuodessa. Loppi kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Kormu (Loppi) (1763€/m²). Edullisin asuinalue: Loppi kk (Loppi) (888€/m²). Loppi on Suomen 63. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Loppi hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Loppi kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Kormu (Loppi) 12520asuinalueena → | 1 763 €† | ▼ 11.5% |
2 | Launonen (Loppi) 12540asuinalueena → | 1 559 €† | ▲ 19.1% |
3 | Läyliäinen (Loppi) 12600asuinalueena → | 1 440 €† | ▲ 12.9% |
4 | Pilpala (Loppi) 12750asuinalueena → | 1 423 €† | ▲ 35.7% |
5 | Loppi kk (Loppi) 12700asuinalueena → | 888 €† | ▲ 12.0% |
Loppi alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Loppin postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Loppi asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 81.5 | -18.5% |
| 2024Q3 | 96.4 | +18.3% |
| 2024Q4 | 90.6 | -6.1% |
| 2025Q1 | 91.7 | +1.3% |
| 2025Q2 | 98.1 | +6.9% |
| 2025Q3 | 88.4 | -9.9% |
| 2025Q4 | 90.6 | +2.5% |
| 2026Q1* | 99.8 | +10.2% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Loppi?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12520Kormu (Loppi) | 1549† | 1789† | 1542† | 1727† | 1795† | 1772† | 1992† | 1763† |
| 12540Launonen (Loppi) | 1177† | 1401† | 1401† | 1377† | 1415† | 1227† | 1309† | 1559† |
| 12600Läyliäinen (Loppi) | 1063† | 1274† | 1329† | 1285† | 1439† | 1301† | 1275† | 1440† |
| 12750Pilpala (Loppi) | 1158† | 1271† | 1339† | 1256† | 1264† | 1147† | 1048† | 1423† |
| 12700Loppi Kk (Loppi) | 828† | 1098† | 807† | 854† | 1039† | 815† | 793† | 888† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Loppi asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Loppi?
Tällä sivulla näet Loppi alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Kormu (Loppi) hinnalla 1763 €/m². Edullisin alue on Loppi kk (Loppi) hinnalla 888 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 875 €/m² — eli 99% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Pilpala (Loppi), jonka hinnat nousivat +35.7% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 1 423 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Kormu (Loppi), jonka hinnat laskivat -11.5% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 1 763 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: