Mikkeli asuntojen hinnat
Mikkeli toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 1517.0 €/m². Hinnat nousivat 3.6% edelliseen neljännekseen ja laskivat 5.6% vuodessa. Mikkeli kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Mikkeli Keskus (Mikkeli) (1653€/m²). Edullisin asuinalue: Ristiina Keskus (Mikkeli) (654€/m²). Mikkeli on Suomen 53. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Mikkeli hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Mikkeli
Paljonko enemmän tyypillisestä kolmiosta pyydetään (72 m², noin 104 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +74 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +23 000 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +14 000 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +13 000 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +4 200 € (+4,1 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +3 400 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +2 200 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kolmiosta pyydetään noin 74 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 23 000 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 14 000 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 8 900 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 1 900 €).
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Mikkeli kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
Mikkeli alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Mikkelin postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Mikkeli asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 92.9 | -7.1% |
| 2024Q3 | 96.6 | +4.0% |
| 2024Q4 | 94.7 | -2.0% |
| 2025Q1 | 89.8 | -5.1% |
| 2025Q2 | 88.6 | -1.3% |
| 2025Q3 | 94.1 | +6.2% |
| 2025Q4 | 81.9 | -13.0% |
| 2026Q1* | 84.8 | +3.6% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Mikkeli?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 50100Mikkeli Keskus (Mikkeli) | 1917 | 1706 | 1831 | 1725 | 1536 | 1640 | 1582 | 1653 |
| 50130Nuijamies (Mikkeli) | 1278 | 1659 | 1402 | 1635† | 1690† | 1688† | 1572† | 1546† |
| 50600Karikko (Mikkeli) | 1307† | 1436† | 1719 | 1319† | 1283† | 1853 | 1590 | 1530 |
| 50170Peitsari (Mikkeli) | 1360† | 1552† | 1171† | 1487 | 1271 | 1260† | 866 | 1493† |
| 50520Moision Sairaala-Alue (Mikkeli) | 1220† | 1509† | 1378† | 1195† | 1677† | 1384† | 1430† | 1462† |
| 50970Ihastjärvi (Mikkeli) | 1186† | 1395† | 1225† | 1264† | 1304† | 1316† | 1303† | 1449† |
| 50180Visulahti (Mikkeli) | 1091† | 1172† | 1225† | 1192† | 1117† | 1093† | 970† | 1305† |
| 50700Syysjärvi (Mikkeli) | 1016† | 1092† | 1036† | 933† | 1130† | 956† | 878† | 1140† |
| 50150Karkialampi (Mikkeli) | 1116† | 1296† | 1183† | 1125† | 1115† | 1018† | 995† | 1132† |
| 52320Vitsiälä (Mikkeli) | 1026† | 1100† | 920† | 936† | 1172† | 959† | 1025† | 1097† |
| 50190Tuppurala (Mikkeli) | 1336† | 1878 | 1295† | 1430 | 2047 | 1431† | 1332† | 1095 |
| 50200Kovala (Mikkeli) | 963† | 1071† | 1088† | 924† | 1112† | 1094† | 827† | 1054† |
| 50500Tuukkala-Kaituenmäki (Mikkeli) | 937† | 1063† | 839† | 842† | 991† | 1011† | 750† | 1024† |
| 50670Otava (Mikkeli) | 937† | 1234† | 863† | 927† | 1091† | 806† | 914† | 886† |
| 50120Siekkilä (Mikkeli) | 897† | 893† | 770† | 919† | 963† | 778† | 673† | 872† |
| 50160Kattilansilta (Mikkeli) | 716† | 782† | 594† | 702† | 839† | 774† | 848† | 788† |
| 52420Pellosniemi (Mikkeli) | 739† | 626† | 651† | 540† | 745† | 691† | 634† | 776† |
| 51600Haukivuori Keskus-Piitkäaho (Mikkeli) | 776† | 568† | 638† | 561† | 710† | 531† | 726† | 764† |
| 52830Suomenniemi (Mikkeli) | 813† | 525† | 659† | 548† | 725† | 559† | 728† | 729† |
| 52100Anttola (Mikkeli) | 756† | 735† | 667† | 738† | 868† | 641† | 739† | 692† |
| 52300Ristiina Keskus (Mikkeli) | 874† | 830† | 718† | 808† | 908† | 718† | 783† | 654† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Mikkeli asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Mikkeli?
Tällä sivulla näet Mikkeli alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Mikkeli Keskus (Mikkeli) hinnalla 1653 €/m². Edullisin alue on Ristiina Keskus (Mikkeli) hinnalla 654 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 999 €/m² — eli 153% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Mikkeli Keskus (Mikkeli), jonka hinnat nousivat +4.5% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 1 653 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Tuppurala (Mikkeli), jonka hinnat laskivat -17.8% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 1 095 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: