Toteutuneet asuntokaupat Naantali
Naantali asuntojen keskineliöhinta 2427.0 €/m² (Q4/2025). Hinnat laskivat 3.0% edelliseen neljännekseen ja 0.2% vuodessa. Kallein alue Naantali Keskus (Naantali) (2436€/m²). Edullisin Rymättylä Keskus (Naantali) (1116€/m²). Naantali on Suomen 12. kallein kunta.

Naantali hintakehitys 2023-2025 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Naantali kalleimmat ja edullisimmat alueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Naantali Keskus (Naantali) 21100 | 2 436 € | ▼ 6.5% |
2 | Taimo-Nuhjala-Lietsala (Naantali) 21110 | 2 408 € | ▲ 9.7% |
3 | Velkua (Naantali) 21195 | 1 488 €† | ▲ 11.9% |
4 | Merimasku (Naantali) 21160 | 1 311 €† | ▲ 2.7% |
5 | Poikko (Naantali) 21130 | 1 148 €† | ▼ 8.2% |
6 | Röölä (Naantali) 21150 | 1 145 €† | ▲ 11.6% |
7 | Rymättylä Keskus (Naantali) 21140 | 1 116 €† | ▲ 14.9% |
Naantali alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Naantalin postinumeroalueiden välisistä eroista Q4/2025 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q4/2025 edelliseen neljännekseen (Q3/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Naantali hintakehitys 2023-2025
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 85.4 | -14.6% |
| 2024Q3 | 96.6 | +13.1% |
| 2024Q4 | 97.2 | +0.6% |
| 2025Q1* | 99.2 | +2.1% |
| 2025Q2* | 89.6 | -9.6% |
| 2025Q3* | 100.0 | +11.6% |
| 2025Q4* | 97.0 | -3.0% |
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q1 | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1* | 2025Q2* | 2025Q3* | 2025Q4* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21100Naantali Keskus (Naantali) | 2543 | 2772 | 2357 | 2508 | 2652 | 2355 | 2605 | 2436 |
| 21110Taimo-Nuhjala-Lietsala (Naantali) | 2420 | 1818 | 2592 | 2201 | 2312 | 2068 | 2196 | 2408 |
| 21195Velkua (Naantali) | 1592† | 1263† | 1423† | 1474† | 1448† | 1702† | 1330† | 1488† |
| 21160Merimasku (Naantali) | 1484† | 1223† | 1375† | 1225† | 1311† | 2194 | 1276† | 1311† |
| 21130Poikko (Naantali) | 1393† | 1079† | 1280† | 1220† | 1385† | 1348† | 1251† | 1148† |
| 21150Röölä (Naantali) | 1210† | 774† | 1082† | 965† | 1097† | 1134† | 1026† | 1145† |
| 21140Rymättylä Keskus (Naantali) | 1230† | 877† | 1141† | 998† | 1061† | 1143† | 971† | 1116† |
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Naantali asunnot
Mikä on asuntojen neliöhinta alueella Naantali?
Asuntojen keskimääräinen neliöhinta alueella Naantali on 2427 €/m² (Q4/2025). Hinnat ovat laskeneet 0.2% vuodessa ja laskeneet 3.0% edellisestä neljänneksestä. Kallein alue on Naantali Keskus (Naantali) (2436 €/m²) ja edullisin Rymättylä Keskus (Naantali) (1116 €/m²).
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Naantali Keskus (Naantali) hinnalla 2436 €/m². Edullisin alue on Rymättylä Keskus (Naantali) hinnalla 1116 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 1320 €/m² — eli 118% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Taimo-Nuhjala-Lietsala (Naantali), jonka hinnat nousivat +9.7% (Q3→Q4/2025). Alueen nykyinen neliöhinta on 2 408 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Naantali Keskus (Naantali), jonka hinnat laskivat -6.5% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 2 436 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Onko nyt hyvä aika ostaa asunto alueella Naantali?
Asuntohinnat alueella Naantali ovat pysyneet suhteellisen vakaina (-0.2% vuosimuutos), mikä vähentää ajoittamispaineita. Vakaassa markkinassa ostopäätös kannattaa tehdä oman elämäntilanteen perusteella. Vertaa aina myös vuokrauksen kustannusta ostamisen kustannukseen omassa tilanteessasi.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi.
Tiedot päivitetty: