Närpiö asuntojen hinnat
Närpiö toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 903.0 €/m². Hinnat nousivat 2.6% edelliseen neljännekseen ja nousivat 0.7% vuodessa. Närpiö kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Nämpnäs (Närpiö) (1328€/m²). Edullisin asuinalue: Närpiö Keskus (Närpiö) (710€/m²). Närpiö on Suomen 167. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Närpiö hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Närpiö kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Nämpnäs (Närpiö) 64510asuinalueena → | 1 328 €† | ▲ 39.6% |
2 | Pjelax (Närpiö) 64250asuinalueena → | 1 151 €† | ▲ 0.9% |
3 | Norrnäs (Närpiö) 64530asuinalueena → | 970 €† | ▲ 9.5% |
4 | Närpiön Asemanseutu (Närpiö) 64230asuinalueena → | 953 €† | ▲ 15.9% |
5 | Böle (Närpiö) 64240asuinalueena → | 934 €† | ▲ 1.8% |
6 | Rangsby (Närpiö) 64550asuinalueena → | 820 €† | ▼ 5.8% |
7 | Töjby (Närpiö) 66295asuinalueena → | 802 €† | ▼ 8.0% |
8 | Övermark (Närpiö) 64610asuinalueena → | 793 €† | ▲ 10.7% |
9 | Yttermark (Närpiö) 64220asuinalueena → | 750 €† | ▼ 12.6% |
10 | Pirttikylä-Sorvari (Närpiö) 66270asuinalueena → | 721 €† | ▼ 3.8% |
11 | Närpiö Keskus (Närpiö) 64200asuinalueena → | 710 €† | ▼ 21.2% |
Närpiö alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Närpiön postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Närpiö asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 85.2 | -14.8% |
| 2024Q3 | 89.6 | +5.2% |
| 2024Q4 | 78.0 | -12.9% |
| 2025Q1 | 85.2 | +9.2% |
| 2025Q2 | 94.6 | +11.0% |
| 2025Q3 | 74.5 | -21.2% |
| 2025Q4 | 83.7 | +12.3% |
| 2026Q1* | 85.8 | +2.6% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Närpiö?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 64510Nämpnäs (Närpiö) | 965† | 1081† | 975† | 997† | 1210† | 1033† | 951† | 1328† |
| 64250Pjelax (Närpiö) | 839† | 1083† | 889† | 951† | 1209† | 1037† | 1141† | 1151† |
| 64530Norrnäs (Närpiö) | 1029† | 1120† | 993† | 975† | 1114† | 944† | 886† | 970† |
| 64230Närpiön Asemanseutu (Närpiö) | 1021† | 994† | 806† | 810† | 956† | 823† | 822† | 953† |
| 64240Böle (Närpiö) | 958† | 1187† | 831† | 904† | 1103† | 739† | 918† | 934† |
| 64550Rangsby (Närpiö) | 854† | 861† | 724† | 1000† | 1049† | 731† | 871† | 820† |
| 66295Töjby (Närpiö) | 873† | 825† | 800† | 877† | 991† | 668† | 871† | 802† |
| 64610Övermark (Närpiö) | 842† | 787† | 737† | 707† | 798† | 648† | 716† | 793† |
| 64220Yttermark (Närpiö) | 894† | 774† | 924† | 919† | 967† | 743† | 858† | 750† |
| 66270Pirttikylä-Sorvari (Närpiö) | 850† | 911† | 652† | 961† | 913† | 669† | 749† | 721† |
| 64200Närpiö Keskus (Närpiö) | 735† | 752† | 701† | 761† | 634† | 587† | 901† | 710† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Närpiö asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Närpiö?
Tällä sivulla näet Närpiö alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Nämpnäs (Närpiö) hinnalla 1328 €/m². Edullisin alue on Närpiö Keskus (Närpiö) hinnalla 710 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 618 €/m² — eli 87% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Nämpnäs (Närpiö), jonka hinnat nousivat +39.6% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 1 328 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Närpiö Keskus (Närpiö), jonka hinnat laskivat -21.2% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 710 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Närpiö on Suomen 167. kallein kunta neliöhinnaltaan (903 €/m²). Lähimmät verrokkikunnat hinnan perusteella: Luumäki (903 €/m²), Harjavalta (894 €/m²) . Pääkaupunkiseudun keskiarvo on 4149 €/m².
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: