Toteutuneet asuntokaupat Orivesi
Orivesi asuntojen keskineliöhinta 1107.0 €/m² (Q4/2025). Hinnat nousivat 24.7% edelliseen neljännekseen ja 13.0% vuodessa. Kallein alue Talviainen (Orivesi) (1197€/m²). Edullisin Eräjärvi (Orivesi) (913€/m²). Orivesi on Suomen 109. kallein kunta.

Orivesi hintakehitys 2023-2025 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Orivesi kalleimmat ja edullisimmat alueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Talviainen (Orivesi) 35420 | 1 197 €† | ▲ 21.1% |
2 | Orivesi Keskus (Orivesi) 35300 | 1 107 € | ▲ 3.1% |
3 | Orivesi Asemanseutu (Orivesi) 35100 | 957 €† | ▲ 20.9% |
4 | Hirsilä (Orivesi) 35320 | 947 €† | ▲ 18.0% |
5 | Eräjärvi (Orivesi) 35220 | 913 €† | ▲ 16.5% |
Orivesi alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Orivesin postinumeroalueiden välisistä eroista Q4/2025 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q4/2025 edelliseen neljännekseen (Q3/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Orivesi hintakehitys 2023-2025
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 119.4 | +19.4% |
| 2024Q3 | 90.8 | -23.9% |
| 2024Q4 | 99.0 | +9.0% |
| 2025Q1* | 95.9 | -3.1% |
| 2025Q2* | 131.8 | +37.4% |
| 2025Q3* | 89.8 | -31.9% |
| 2025Q4* | 111.9 | +24.7% |
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q1 | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1* | 2025Q2* | 2025Q3* | 2025Q4* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35420Talviainen (Orivesi) | 1116† | 946† | 1169† | 1124† | 1090† | 1173† | 989† | 1197† |
| 35300Orivesi Keskus (Orivesi) | 890† | 1182 | 1007† | 1091† | 1199† | 1304 | 1073† | 1107 |
| 35100Orivesi Asemanseutu (Orivesi) | 1068† | 877† | 791† | 924† | 916† | 926† | 792† | 957† |
| 35320Hirsilä (Orivesi) | 1035† | 817† | 883† | 953† | 905† | 1021† | 803† | 947† |
| 35220Eräjärvi (Orivesi) | 837† | 678† | 644† | 805† | 636† | 795† | 784† | 913† |
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Orivesi asunnot
Mikä on asuntojen neliöhinta alueella Orivesi?
Asuntojen keskimääräinen neliöhinta alueella Orivesi on 1107 €/m² (Q4/2025). Hinnat ovat nousseet 13.0% vuodessa ja nousseet 24.7% edellisestä neljänneksestä. Kallein alue on Talviainen (Orivesi) (1197 €/m²) ja edullisin Eräjärvi (Orivesi) (913 €/m²).
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Talviainen (Orivesi) hinnalla 1197 €/m². Edullisin alue on Eräjärvi (Orivesi) hinnalla 913 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 284 €/m² — eli 31% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Orivesi Keskus (Orivesi), jonka hinnat nousivat +3.1% (Q3→Q4/2025). Alueen nykyinen neliöhinta on 1 107 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Onko nyt hyvä aika ostaa asunto alueella Orivesi?
Asuntohinnat alueella Orivesi ovat nousseet 13.0% vuodessa. Nouseva trendi voi luoda ostopainetta, mutta se tarkoittaa myös, että myöhemminkin ostettaessa saa hyvää sijaintia vastineeksi. Ostohetken täydellinen ajoittaminen on lähes mahdotonta — tärkeämpää on oma maksukyky, lainan kustannukset ja pitoaika.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Orivesi on Suomen 109. kallein kunta neliöhinnaltaan (1107 €/m²). Lähimmät verrokkikunnat hinnan perusteella: Rantasalmi (1 108 €/m²), Uurainen (1 105 €/m²) . Pääkaupunkiseudun keskiarvo on 4321 €/m².
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi.
Tiedot päivitetty: