Sastamala asuntojen hinnat
Sastamala toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 1447.0 €/m². Hinnat nousivat 4.4% edelliseen neljännekseen ja laskivat 16.1% vuodessa. Sastamala kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Vammala Keskus (Sastamala) (1447€/m²). Edullisin asuinalue: Vammala Asemanseutu (Sastamala) (715€/m²). Sastamala on Suomen 60. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Sastamala hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Sastamala kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Vammala Keskus (Sastamala) 38200asuinalueena → | 1 447 € | ▲ 4.4% |
2 | Häijää (Sastamala) 38420asuinalueena → | 1 094 €† | ▲ 14.5% |
3 | Mouhijärvi Keskus (Sastamala) 38460asuinalueena → | 1 011 €† | ▲ 25.1% |
4 | Sammaljoki (Sastamala) 38270asuinalueena → | 933 €† | ▼ 0.9% |
5 | Kiikka (Sastamala) 38300asuinalueena → | 916 €† | ▲ 2.4% |
6 | Keikyä (Sastamala) 32730asuinalueena → | 901 €† | ▲ 14.8% |
7 | Roismala (Sastamala) 38250asuinalueena → | 822 €† | ▼ 9.0% |
8 | Karkku (Sastamala) 38100asuinalueena → | 819 €† | ▼ 6.8% |
9 | Suodenniemi (Sastamala) 38510asuinalueena → | 789 €† | ▲ 7.8% |
10 | Pehula (Sastamala) 32740asuinalueena → | 773 €† | ▼ 4.4% |
11 | Kiikoinen (Sastamala) 38360asuinalueena → | 772 €† | ▼ 9.7% |
12 | Vammala Asemanseutu (Sastamala) 38210asuinalueena → | 715 €† | ▼ 12.9% |
Sastamala alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Sastamalan postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Sastamala asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 120.9 | +20.9% |
| 2024Q3 | 190.3 | +57.5% |
| 2024Q4 | 132.7 | -30.3% |
| 2025Q1 | 167.6 | +26.3% |
| 2025Q2 | 134.5 | -19.8% |
| 2025Q3 | 122.9 | -8.6% |
| 2025Q4 | 134.7 | +9.6% |
| 2026Q1* | 140.6 | +4.4% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Sastamala?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38200Vammala Keskus (Sastamala) | 1244 | 1959 | 1366 | 1725 | 1384 | 1265 | 1386 | 1447 |
| 38420Häijää (Sastamala) | 990† | 1166† | 1213† | 1082† | 1077† | 1007† | 956† | 1094† |
| 38460Mouhijärvi Keskus (Sastamala) | 982† | 1165† | 921† | 863† | 938† | 989† | 808† | 1011† |
| 38270Sammaljoki (Sastamala) | 856† | 1167† | 916† | 934† | 1095† | 843† | 942† | 933† |
| 38300Kiikka (Sastamala) | 886† | 988† | 906† | 998† | 1000† | 738† | 894† | 916† |
| 32730Keikyä (Sastamala) | 913† | 959† | 888† | 889† | 1012† | 915† | 785† | 901† |
| 38250Roismala (Sastamala) | 840† | 997† | 960† | 960† | 967† | 779† | 903† | 822† |
| 38100Karkku (Sastamala) | 959† | 921† | 890† | 886† | 978† | 823† | 878† | 819† |
| 38510Suodenniemi (Sastamala) | 825† | 836† | 805† | 908† | 932† | 763† | 731† | 789† |
| 32740Pehula (Sastamala) | 847† | 846† | 756† | 644† | 795† | 658† | 809† | 773† |
| 38360Kiikoinen (Sastamala) | 771† | 836† | 758† | 855† | 902† | 657† | 855† | 772† |
| 38210Vammala Asemanseutu (Sastamala) | 923† | 1013† | 754† | 865† | 847† | 721† | 822† | 715† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Sastamala asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Sastamala?
Tällä sivulla näet Sastamala alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Vammala Keskus (Sastamala) hinnalla 1447 €/m². Edullisin alue on Vammala Asemanseutu (Sastamala) hinnalla 715 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 732 €/m² — eli 102% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Vammala Keskus (Sastamala), jonka hinnat nousivat +4.4% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 1 447 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: