Iisalmi asuntojen hinnat
Iisalmi toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 881.0 €/m². Hinnat laskivat 36.1% edelliseen neljännekseen ja laskivat 21.5% vuodessa. Iisalmi kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Peltosalmi-Sourunsalo (Iisalmi) (1201€/m²). Edullisin asuinalue: Pörsänmäki (Iisalmi) (724€/m²). Iisalmi on Suomen 175. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Iisalmi hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Iisalmi kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Peltosalmi-Sourunsalo (Iisalmi) 74510asuinalueena → | 1 201 €† | ▼ 3.9% |
2 | Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi) 74120asuinalueena → | 1 003 €† | ▼ 28.3% |
3 | Kihmula (Iisalmi) 74130asuinalueena → | 916 €† | ▲ 0.6% |
4 | Iisalmi Keskus, Eteläinen (Iisalmi) 74100asuinalueena → | 881 € | ▼ 35.8% |
5 | Pörsänmäki (Iisalmi) 74550asuinalueena → | 724 €† | ▼ 19.6% |
Iisalmi alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Iisalmin postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Iisalmi asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 111.9 | +11.9% |
| 2024Q3 | 114.9 | +2.8% |
| 2024Q4 | 118.3 | +2.9% |
| 2025Q1 | 96.1 | -18.7% |
| 2025Q2 | 93.8 | -2.4% |
| 2025Q3 | 98.8 | +5.3% |
| 2025Q4 | 118.1 | +19.5% |
| 2026Q1* | 75.4 | -36.1% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Iisalmi?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 74510Peltosalmi-Sourunsalo (Iisalmi) | 880† | 1264† | 1109† | 1183† | 1284† | 1158† | 1250† | 1201† |
| 74120Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi) | 1277 | 1517 | 1567 | 1025† | 1138 | 1180 | 1398 | 1003† |
| 74130Kihmula (Iisalmi) | 1011† | 972† | 793† | 1215 | 872† | 1221 | 910† | 916† |
| 74100Iisalmi Keskus, Eteläinen (Iisalmi) | 1336 | 1284 | 1196 | 1031 | 1054 | 1108 | 1373 | 881 |
| 74550Pörsänmäki (Iisalmi) | 756† | 589† | 652† | 460† | 828† | 599† | 901† | 724† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Iisalmi asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Iisalmi?
Tällä sivulla näet Iisalmi alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Peltosalmi-Sourunsalo (Iisalmi) hinnalla 1201 €/m². Edullisin alue on Pörsänmäki (Iisalmi) hinnalla 724 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 477 €/m² — eli 66% kalliimpi.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Iisalmi Keskus, Eteläinen (Iisalmi), jonka hinnat laskivat -35.8% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 881 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: