Kerava asuntojen hinnat
Kerava toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 2180.0 €/m². Hinnat laskivat 3.5% edelliseen neljännekseen ja laskivat 7.0% vuodessa. Kerava kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Alikerava (Kerava) (2795€/m²). Edullisin asuinalue: Kerava Keskus (Kerava) (2046€/m²). Kerava on Suomen 23. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Kerava hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Kerava
Paljonko enemmän tyypillisestä kaksiosta pyydetään (53 m², noin 109 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +78 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +24 000 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +15 000 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +14 000 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +6 100 € (+5,6 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +3 600 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +2 300 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kaksiosta pyydetään noin 78 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 24 000 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 15 000 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 9 400 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 2 000 €).
- Valinnainen vuokratontti: velaton hinta noin 16,0 % alempi, koska tonttiosuus lunastetaan tai vuokrataan erikseen.
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Kerava kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Alikerava (Kerava) 04250asuinalueena → | 2 795 €† | ▲ 6.9% |
2 | Savio (Kerava) 04260asuinalueena → | 2 690 € | ▲ 17.9% |
3 | Ahjo-Kaskela (Kerava) 04220asuinalueena → | 2 085 €† | ▲ 2.0% |
4 | Pihkaniitty (Kerava) 04230asuinalueena → | 2 073 € | ▲ 10.1% |
5 | Kerava Keskus (Kerava) 04200asuinalueena → | 2 046 € | ▼ 14.0% |
Kerava alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Keravan postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Kerava asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 119.4 | +19.4% |
| 2024Q3 | 97.4 | -18.4% |
| 2024Q4 | 101.7 | +4.4% |
| 2025Q1 | 118.7 | +16.7% |
| 2025Q2 | 120.2 | +1.3% |
| 2025Q3 | 103.6 | -13.8% |
| 2025Q4 | 114.4 | +10.4% |
| 2026Q1* | 110.3 | -3.5% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Kerava?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 04250Alikerava (Kerava) | 2816† | 2972† | 2777† | 2903 | 2214 | 2752† | 2615† | 2795† |
| 04260Savio (Kerava) | 2387 | 1974 | 1758 | 2064 | 2599† | 2397† | 2281 | 2690 |
| 04220Ahjo-Kaskela (Kerava) | 2101† | 2256† | 1978 | 2160† | 2192† | 2086† | 2044† | 2085† |
| 04230Pihkaniitty (Kerava) | 2579 | 2359 | 1870 | 1994† | 2333 | 2094 | 1882 | 2073 |
| 04200Kerava Keskus (Kerava) | 2234 | 1682 | 2278 | 2276 | 2477 | 2017 | 2378 | 2046 |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Kerava asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Kerava?
Tällä sivulla näet Kerava alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Alikerava (Kerava) hinnalla 2795 €/m². Edullisin alue on Kerava Keskus (Kerava) hinnalla 2046 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 749 €/m² — eli 37% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Savio (Kerava), jonka hinnat nousivat +17.9% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 2 690 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Kerava Keskus (Kerava), jonka hinnat laskivat -14.0% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 2 046 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Kerava on Suomen 23. kallein kunta neliöhinnaltaan (2180 €/m²). Lähimmät verrokkikunnat hinnan perusteella: Lappeenranta (2 197 €/m²), Kempele (2 176 €/m²) . Pääkaupunkiseudun keskiarvo on 4149 €/m².
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: