Seinäjoki asuntojen hinnat
Seinäjoki toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 2204.0 €/m². Hinnat nousivat 1.3% edelliseen neljännekseen ja nousivat 5.0% vuodessa. Seinäjoki kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Seinäjoki Keskus (Seinäjoki) (2446€/m²). Edullisin asuinalue: Pohja (Seinäjoki) (744€/m²). Seinäjoki on Suomen 20. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Seinäjoki hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Seinäjoki
Paljonko enemmän tyypillisestä kaksiosta pyydetään (51 m², noin 108 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +78 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +24 000 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +14 000 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +14 000 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +6 200 € (+5,8 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +3 600 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +2 300 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kaksiosta pyydetään noin 78 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 24 000 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 14 000 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 9 400 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 2 000 €).
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Seinäjoki kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Seinäjoki Keskus (Seinäjoki) 60100asuinalueena → | 2 446 € | ▲ 3.1% |
2 | Hyllykallio (Seinäjoki) 60510asuinalueena → | 2 051 € | ▼ 4.6% |
3 | Törnävä (Seinäjoki) 60200asuinalueena → | 2 048 € | ▼ 0.8% |
4 | Nurmo Keskus (Seinäjoki) 60550asuinalueena → | 2 022 € | ▲ 46.2% |
5 | Alakylä-Jouppi (Seinäjoki) 60320asuinalueena → | 1 729 € | ▲ 0.5% |
6 | Halkosaari (Seinäjoki) 60560asuinalueena → | 1 370 €† | ▲ 10.7% |
7 | Impivaara (Seinäjoki) 60420asuinalueena → | 1 328 €† | ▲ 22.8% |
8 | Kurjenneva (Seinäjoki) 60640asuinalueena → | 1 279 €† | ▲ 20.5% |
9 | Kitinoja (Seinäjoki) 61470asuinalueena → | 1 198 €† | ▼ 2.7% |
10 | Huhtala (Seinäjoki) 60220asuinalueena → | 1 027 €† | ▼ 4.4% |
11 | Kasperi (Seinäjoki) 60150asuinalueena → | 1 024 €† | ▼ 0.2% |
12 | Ylistaro Keskus (Seinäjoki) 61400asuinalueena → | 791 €† | ▲ 18.0% |
13 | Peräseinäjoki Keskus (Seinäjoki) 61100asuinalueena → | 776 €† | ▲ 3.9% |
14 | Pohja (Seinäjoki) 60120asuinalueena → | 744 €† | ▼ 15.0% |
Seinäjoki alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Seinäjokin postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Seinäjoki asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 94.1 | -5.9% |
| 2024Q3 | 100.9 | +7.2% |
| 2024Q4 | 100.1 | -0.8% |
| 2025Q1 | 98.2 | -1.9% |
| 2025Q2 | 101.6 | +3.5% |
| 2025Q3 | 93.7 | -7.8% |
| 2025Q4 | 101.8 | +8.6% |
| 2026Q1* | 103.1 | +1.3% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Seinäjoki?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 60100Seinäjoki Keskus (Seinäjoki) | 2028 | 2277 | 2405 | 2292 | 2414 | 2149 | 2373 | 2446 |
| 60510Hyllykallio (Seinäjoki) | 2043 | 1809 | 1938 | 2068 | 2054 | 2036 | 2150 | 2051 |
| 60200Törnävä (Seinäjoki) | 2230 | 2325 | 2118 | 1850 | 2152 | 2160 | 2064 | 2048 |
| 60550Nurmo Keskus (Seinäjoki) | 1566 | 1750 | 1359† | 1564† | 1384† | 1407† | 1384† | 2022 |
| 60320Alakylä-Jouppi (Seinäjoki) | 2150 | 2110 | 2116 | 2060 | 1683 | 1913 | 1720 | 1729 |
| 60560Halkosaari (Seinäjoki) | 1145† | 1472† | 1280† | 1320† | 1283† | 1261† | 1237† | 1370† |
| 60420Impivaara (Seinäjoki) | 1114† | 1325† | 1325† | 1198† | 1183† | 1290† | 1081† | 1328† |
| 60640Kurjenneva (Seinäjoki) | 978† | 1141† | 1110† | 1101† | 1259† | 1011† | 1061† | 1279† |
| 61470Kitinoja (Seinäjoki) | 894† | 1126† | 1027† | 1106† | 1249† | 1130† | 1232† | 1198† |
| 60220Huhtala (Seinäjoki) | 989† | 1216† | 955† | 1052† | 1277† | 1096† | 1075† | 1027† |
| 60150Kasperi (Seinäjoki) | 1186† | 1173† | 1533 | 2090 | 1837 | 1316 | 1025† | 1024† |
| 61400Ylistaro Keskus (Seinäjoki) | 863† | 791† | 708† | 828† | 936† | 823† | 671† | 791† |
| 61100Peräseinäjoki Keskus (Seinäjoki) | 822† | 864† | 783† | 885† | 869† | 806† | 747† | 776† |
| 60120Pohja (Seinäjoki) | 826† | 831† | 755† | 815† | 934† | 876† | 876† | 744† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Seinäjoki asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Seinäjoki?
Tällä sivulla näet Seinäjoki alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Seinäjoki Keskus (Seinäjoki) hinnalla 2446 €/m². Edullisin alue on Pohja (Seinäjoki) hinnalla 744 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 1702 €/m² — eli 229% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Nurmo Keskus (Seinäjoki), jonka hinnat nousivat +46.2% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 2 022 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Missä alueella asuntojen hinnat ovat laskeneet?
Eniten laskenut alue on Hyllykallio (Seinäjoki), jonka hinnat laskivat -4.6% viime neljänneksellä. Nykyinen neliöhinta on 2 051 €/m². Yksittäisen neljänneksen muutos voi olla herkkä kauppojen vähäiselle määrälle — katso alueen tarkemmat tiedot ennen johtopäätöksiä.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: