Ylöjärvi asuntojen hinnat
Ylöjärvi toteutuneet asuntokaupat Q1/2026: neliöhinta 2302.0 €/m². Hinnat nousivat 5.4% edelliseen neljännekseen ja laskivat 0.1% vuodessa. Ylöjärvi kalleimmat asuinalueet sisältävät mm. Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) (2483€/m²). Edullisin asuinalue: Kuru Keskus (Ylöjärvi) (851€/m²). Ylöjärvi on Suomen 15. kallein kunta. Vertaa muihin kaupunkeihin →
Etsitkö vanhaa asuntojen.hintatiedot.fi-palvelua? Asuntokaupat-osio suljettiin 16.6.2026. Lue, mistä toteutuneet asuntohinnat löytyvät nyt →

Ylöjärvi hintakehitys 2024-2026 | Lähde: Tilastokeskus
Neliöhinnat asuntotyypeittäin
KerrostalotRivitalot
Mikä vaikuttaa hintaan – Ylöjärvi
Paljonko enemmän tyypillisestä kaksiosta pyydetään (50 m², noin 252 000 €), kun yksi ominaisuus muuttuu ja muut pysyvät samoina.
| Ominaisuus | Vaihteluväli | Hintavaikutus |
|---|---|---|
| Valmistunut 2010 tai myöhemmin | +181 000 € (+71,8 %) | |
| Hyvä kunto (vs. tyydyttävä) | +56 000 € (+22,4 %) | |
| Oma sauna | +34 000 € (+13,3 %) | |
| Väljä pohjaratkaisu | +33 000 € (+13,0 %) | |
| 5 m² enemmän tilaa | +15 000 € (+5,9 %) | |
| Puisto 300 m:n säteellä | +8 300 € (+3,3 %) | |
| Kerros ylempänä hissitalossa | +5 400 € (+2,1 %) |
Tyypillisestä kaksiosta pyydetään noin 181 000 € enemmän, jos talo on valmistunut 2010 tai myöhemmin, noin 56 000 € enemmän hyväkuntoisesta asunnosta (vs. tyydyttävä kunto) ja noin 34 000 € enemmän omasta saunasta.
- Putkiremontti edessä: pyyntihinta noin 8,6 % alempi (noin 22 000 €).
- Hoitovastike 1 €/m² kuussa korkeampi: pyyntihinta noin 1,8 % alempi (noin 4 600 €).
- Ei mitattavaa eroa: kerros talossa, jossa ei ole hissiä.
Miten laskemme
Laskettu Asunnollehinta.fi:n hintamallilla myynnissä olevista kerrostaloasunnoista. Jokaista ominaisuutta verrataan samanlaisiin asuntoihin samalla postinumeroalueella, joten sijainti ei vaikuta vertailuun. Viivat kuvaavat laskelman epävarmuutta, ja näytämme vain tilastollisesti selvät vaikutukset. Väljä pohjaratkaisu tarkoittaa, että pinta-ala huonetta kohden kuuluu suurimpaan viiteen prosenttiin samalla huoneluvulla. Luvut perustuvat pyyntihintoihin.
Ylöjärvi kalleimmat ja edullisimmat asuinalueet
| # | Alue | KeskihintaHinta | Muutos |
|---|---|---|---|
1 | Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) 33480asuinalueena → | 2 483 € | ▲ 7.1% |
2 | Julkujärvi (Ylöjärvi) 39160asuinalueena → | 2 316 €† | ▼ 6.0% |
3 | Siivikkala (Ylöjärvi) 33450asuinalueena → | 2 180 €† | ▼ 1.6% |
4 | Ylöjärvi Keskus (Ylöjärvi) 33470asuinalueena → | 2 121 € | ▲ 15.8% |
5 | Vuorentausta (Ylöjärvi) 33430asuinalueena → | 1 772 €† | ▼ 16.7% |
6 | Lakiala (Ylöjärvi) 34110asuinalueena → | 1 618 €† | ▲ 14.5% |
7 | Mutala (Ylöjärvi) 34140asuinalueena → | 1 565 €† | ▲ 20.0% |
8 | Karhe (Ylöjärvi) 39340asuinalueena → | 1 103 €† | ▼ 3.8% |
9 | Ylinen (Ylöjärvi) 34130asuinalueena → | 1 086 €† | ▲ 12.3% |
10 | Viljakkala Keskus (Ylöjärvi) 39310asuinalueena → | 855 €† | ▲ 3.6% |
11 | Kuru Keskus (Ylöjärvi) 34300asuinalueena → | 851 €† | ▲ 18.0% |
Ylöjärvi alueiden kehitys — mikä erottuu joukosta?
Havaintoja Ylöjärvin postinumeroalueiden välisistä eroista Q1/2026 datan perusteella.
Muutosprosentti vertaa Q1/2026 edelliseen neljännekseen (Q4/2025). Lähde: Tilastokeskus.
Ylöjärvi asuntojen hintakehitys 2024–2026
| Vuosineljännes | Indeksi | Muutos |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 100.0 | - |
| 2024Q2 | 113.3 | +13.3% |
| 2024Q3 | 103.9 | -8.3% |
| 2024Q4 | 110.7 | +6.5% |
| 2025Q1 | 112.6 | +1.7% |
| 2025Q2 | 111.2 | -1.3% |
| 2025Q3 | 113.9 | +2.5% |
| 2025Q4 | 106.8 | -6.3% |
| 2026Q1* | 112.5 | +5.4% |
Oletko myymässä asuntoa kaupungissa Ylöjärvi?
Hintataulukko näyttää toteutuneet hinnat alueittain. Oman asuntosi tarkka arvo riippuu kuitenkin taloyhtiöstä, kunnosta, kerroksesta ja tämän hetken kysynnästä.
Postinumeroalueiden hinnat
| Postinumero | 2024Q2 | 2024Q3 | 2024Q4 | 2025Q1 | 2025Q2 | 2025Q3 | 2025Q4 | 2026Q1* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 33480Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) | 2380 | 2503 | 2272 | 2312 | 2062 | 2255 | 2319 | 2483 |
| 39160Julkujärvi (Ylöjärvi) | 2452 | 2205 | 2319 | 2170† | 2569 | 2377 | 2463 | 2316† |
| 33450Siivikkala (Ylöjärvi) | 2298 | 2144 | 2491 | 2679 | 2211† | 2420 | 2215† | 2180† |
| 33470Ylöjärvi Keskus (Ylöjärvi) | 2423 | 1929 | 2182 | 2180 | 2128† | 2198 | 1832 | 2121 |
| 33430Vuorentausta (Ylöjärvi) | 1978 | 1851 | 2146 | 2045 | 2193 | 2536 | 2126 | 1772† |
| 34110Lakiala (Ylöjärvi) | 1298† | 1502† | 1437† | 1429† | 1472† | 1441† | 1412† | 1618† |
| 34140Mutala (Ylöjärvi) | 1183† | 1380† | 1410† | 1405† | 1367† | 1437† | 1304† | 1565† |
| 39340Karhe (Ylöjärvi) | 1021† | 1131† | 1163† | 1109† | 1099† | 1032† | 1146† | 1103† |
| 34130Ylinen (Ylöjärvi) | 997† | 1086† | 1305† | 1064† | 1123† | 1028† | 967† | 1086† |
| 39310Viljakkala Keskus (Ylöjärvi) | 964† | 899† | 1005† | 984† | 958† | 956† | 825† | 855† |
| 34300Kuru Keskus (Ylöjärvi) | 800† | 935† | 791† | 762† | 844† | 772† | 721† | 851† |
Etkö tiedä, mikä välittäjä tuntee alueesi parhaiten?
Vertaa paikalliset välittäjät ja pyydä välitystarjoukset ilman sitoutumista.
Samanhintaiset kunnat
Usein kysytyt kysymykset – Ylöjärvi asunnot
Mistä löytyy toteutuneet asuntokaupat alueella Ylöjärvi?
Tällä sivulla näet Ylöjärvi alueen toteutuneet asuntokaupat Tilastokeskuksen viralliseen kaupparekisteriin perustuen, postinumeroalueittain ja neljänneksittäin (Q1/2026 asti). Taulukosta löydät jokaisen postinumeroalueen neliöhinnan — valitse alue nähdäksesi tarkemmat katu- ja talokohtaiset hinta-arviot.
Millä alueella asunnot ovat kalleimpia – ja missä edullisimpia?
Kallein postinumeroalue on Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi) hinnalla 2483 €/m². Edullisin alue on Kuru Keskus (Ylöjärvi) hinnalla 851 €/m². Hintaero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on 1632 €/m² — eli 192% kalliimpi.
Millä alueella asuntojen hinnat ovat nousseet eniten?
Viime neljänneksellä nopeimmin noussut alue on Ylöjärvi Keskus (Ylöjärvi), jonka hinnat nousivat +15.8% (Q4/2025→Q1/2026). Alueen nykyinen neliöhinta on 2 121 €/m². Muutokset voivat heijastaa paikallisia tekijöitä kuten uusia rakennushankkeita tai alueen suosion kasvua.
Miten asuntohinnat vertautuvat muihin kaupunkeihin?
Mistä hintadata tulee ja kuinka luotettavaa se on?
Hintatiedot perustuvat Tilastokeskuksen virallisiin vanhojen osakeasuntojen kaupparekisteritietoihin, jotka päivitetään neljännesvuosittain. Postinumeroalueet, joilla on alle 5 kauppaa neljänneksessä, merkitään arvioiduiksi (†) — ne estimoidaan lähialueiden datan perusteella. Tilastot kattavat kerros- ja rivitaloasunnot erikseen. Uudiskohteet eivät sisälly lukuihin.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty: