Pyntiöntie 187, Hämeenlinna – tilastollinen hinta-arvio
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio
903 €/m²
Asuntotyypistä riippuen 835–1 010 €/m²
Ei toteutunut kauppahinta. Tilastollinen arvio alueen toteutuneiden kauppojen ja mallinnuksen perusteella — ei yksittäisen asunnon arvo.
Pyntiöntie 187 sijaitsee Renko kk alueella, Hämeenlinna (14300). Alueen toteutunut neliöhinta 1023 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus). Hinnat nousivat 3.7% vuodessa. Alue on 46.5% edullisempi kuin Hämeenlinna keskimäärin (1912 €/m²).
Rakennuksen rekisteritiedot
Osoitteeseen Pyntiöntie 187 liitetty lähin DVV:n rekisteröimä rakennus: asuin- tai liikerakennus.
Talon rekisteritiedot (käyttötarkoitus, rakennusvuosi, kerrokset, rakennusaine ja lämmitys) perustuvat Digi- ja väestötietoviraston (DVV) rakennus- ja huoneistotietoihin väestötietojärjestelmässä. Tiedot yhdistetään osoitteeseen lähimmän rekisteröidyn rakennuksen perusteella, eivätkä ne välttämättä kuvaa juuri kyseistä asuntoa tai huoneistoa.
Asunnollehinta.fi ei vastaa rekisteritietojen oikeellisuudesta. Virheellisistä tiedoista voi ilmoittaa rakennuksen sijaintikunnan rakennusvalvontaan.
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio asuntotyypeittäin
Tilastollinen arvio eri asuntotyyppien neliöhinnoista tässä osoitteessa. Vertailukohta: alueen toteutunut keskihinta 1 023 €/m² (Tilastokeskus Q1/2026).
Hinta-arvio (tilastollinen)
903 €/m²
Hintataso: Lähistö · Postinumeroalue · Kaupunki
Kolmitasoinen vertailu: tilastollinen arvio lähistöltä, Tilastokeskuksen toteutuneet hinnat postinumeroalueelta ja kaupunkitasolta.
Lähistö
Pyntiöntie 187Tilastollinen arvioRenko kk
Postinumero 14300TilastokeskusHämeenlinna
KaupunkikeskiarvoTilastokeskusRenko kk (14300) hintataso: Alueen toteutunut neliöhinta 1023 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus) — 46.5% edullisempi kuin Hämeenlinna keskimäärin (1912 €/m²). Katso kaikki Renko kk hintatiedot →
Haluatko tarkemman arvion oman asuntosi hinnasta?
Tämän sivun osoitekohtainen luku on tilastollinen arvio, ei toteutunut kauppahinta. Oman asunnon arvoon vaikuttavat lisäksi kunto, kerros, pohja ja taloyhtiön tilanne.
Esitäytämme alueen tiedot, jos ne ovat saatavilla.
Viereiset osoitteet
| Katu | Nro | €/m² |
|---|---|---|
| Pyntiöntie | 12 | 891.0 |
| Pyntiöntie | 156 | 901.0 |
| Pyntiöntie | 167 | 900.0 |
| Pyntiöntie | 176 | 902.0 |
| Pyntiöntie | 187 | 903.0 |
| Pyntiöntie | 188 | 904.0 |
| Pyntiöntie | 194 | 903.0 |
| Pyntiöntie | 202 | 904.0 |
| Pyntiöntie | 223a | 903.0 |
| Pyntiöntie | 223b | 908.0 |
| Pyntiöntie | 267 | 908.0 |
| Pyntiöntie | 28 | 892.0 |
| Pyntiöntie | 291 | 1096.0 |
| Pyntiöntie | 3 | 891.0 |
| Pyntiöntie | 68 | 895.0 |
| Pyntiöntie | 88 | 896.0 |
| Pyntiöntie | 94 | 897.0 |
Muut kadut alueella Renko kk (14300)
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty:
Tilastollinen arvio yksiöt Pyntiöntie 187 lähistöllä: 1 010 €/m² — 1.3% matalampi kuin Renko kk-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1023 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Hämeenlinna keskiarvoon verrattuna 47.2% edullisempi (1912 €/m²).
Tilastollinen arvio kaksiot Pyntiöntie 187 lähistöllä: 904 €/m² — 11.6% matalampi kuin Renko kk-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1023 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Hämeenlinna keskiarvoon verrattuna 52.7% edullisempi (1912 €/m²).
Tilastollinen arvio kolmiot+ Pyntiöntie 187 lähistöllä: 867 €/m² — 15.2% matalampi kuin Renko kk-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1023 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Hämeenlinna keskiarvoon verrattuna 54.7% edullisempi (1912 €/m²).
Tilastollinen arvio neliöt+ Pyntiöntie 187 lähistöllä: 835 €/m² — 18.4% matalampi kuin Renko kk-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1023 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Hämeenlinna keskiarvoon verrattuna 56.3% edullisempi (1912 €/m²).