Linnavuorentie 371, Savonlinna – tilastollinen hinta-arvio
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio
938 €/m²
Asuntotyypistä riippuen 865–970 €/m²
Ei toteutunut kauppahinta. Tilastollinen arvio alueen toteutuneiden kauppojen ja mallinnuksen perusteella — ei yksittäisen asunnon arvo.
Linnavuorentie 371 sijaitsee Inkerinkylä alueella, Savonlinna (57230). Alueen toteutunut neliöhinta 703 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus). Hinnat nousivat 17.3% vuodessa. Alue on 49.3% edullisempi kuin Savonlinna keskimäärin (1386 €/m²).
Rakennuksen rekisteritiedot
Osoitteeseen Linnavuorentie 371 liitetty lähin DVV:n rekisteröimä rakennus: asuin- tai liikerakennus.
Talon rekisteritiedot (käyttötarkoitus, rakennusvuosi, kerrokset, rakennusaine ja lämmitys) perustuvat Digi- ja väestötietoviraston (DVV) rakennus- ja huoneistotietoihin väestötietojärjestelmässä. Tiedot yhdistetään osoitteeseen lähimmän rekisteröidyn rakennuksen perusteella, eivätkä ne välttämättä kuvaa juuri kyseistä asuntoa tai huoneistoa.
Asunnollehinta.fi ei vastaa rekisteritietojen oikeellisuudesta. Virheellisistä tiedoista voi ilmoittaa rakennuksen sijaintikunnan rakennusvalvontaan.
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio asuntotyypeittäin
Tilastollinen arvio eri asuntotyyppien neliöhinnoista tässä osoitteessa. Vertailukohta: alueen toteutunut keskihinta 703 €/m² (Tilastokeskus Q1/2026).
Hinta-arvio (tilastollinen)
938 €/m²
Hintataso: Lähistö · Postinumeroalue · Kaupunki
Kolmitasoinen vertailu: tilastollinen arvio lähistöltä, Tilastokeskuksen toteutuneet hinnat postinumeroalueelta ja kaupunkitasolta.
Lähistö
Linnavuorentie 371Tilastollinen arvioInkerinkylä
Postinumero 57230TilastokeskusSavonlinna
KaupunkikeskiarvoTilastokeskusInkerinkylä (57230) hintataso: Alueen toteutunut neliöhinta 703 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus) — 49.3% edullisempi kuin Savonlinna keskimäärin (1386 €/m²). Katso kaikki Inkerinkylä hintatiedot →
Haluatko tarkemman arvion oman asuntosi hinnasta?
Tämän sivun osoitekohtainen luku on tilastollinen arvio, ei toteutunut kauppahinta. Oman asunnon arvoon vaikuttavat lisäksi kunto, kerros, pohja ja taloyhtiön tilanne.
Esitäytämme alueen tiedot, jos ne ovat saatavilla.
Viereiset osoitteet
| Katu | Nro | €/m² |
|---|---|---|
| Linnavuorentie | 219 | 923.0 |
| Linnavuorentie | 221 | 915.0 |
| Linnavuorentie | 223 | 916.0 |
| Linnavuorentie | 225 | 924.0 |
| Linnavuorentie | 303 | 935.0 |
| Linnavuorentie | 320 | 923.0 |
| Linnavuorentie | 331 | 928.0 |
| Linnavuorentie | 333 | 939.0 |
| Linnavuorentie | 371 | 938.0 |
| Linnavuorentie | 40 | 834.0 |
| Linnavuorentie | 42 | 841.0 |
| Linnavuorentie | 51 | 720.0 |
| Linnavuorentie | 53 | 721.0 |
| Linnavuorentie | 63 | 723.0 |
| Linnavuorentie | 65 | 723.0 |
| Linnavuorentie | 65b | 725.0 |
| Linnavuorentie | 67 | 836.0 |
Muut kadut alueella Inkerinkylä (57230)
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty:
Tilastollinen arvio yksiöt Linnavuorentie 371 lähistöllä: 865 €/m² — 23.0% korkeampi kuin Inkerinkylä-alueen alueen toteutunut keskiarvo (703 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Savonlinna keskiarvoon verrattuna 37.6% edullisempi (1386 €/m²).
Tilastollinen arvio kaksiot Linnavuorentie 371 lähistöllä: 970 €/m² — 38.0% korkeampi kuin Inkerinkylä-alueen alueen toteutunut keskiarvo (703 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Savonlinna keskiarvoon verrattuna 30.0% edullisempi (1386 €/m²).
Tilastollinen arvio kolmiot+ Linnavuorentie 371 lähistöllä: 952 €/m² — 35.4% korkeampi kuin Inkerinkylä-alueen alueen toteutunut keskiarvo (703 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Savonlinna keskiarvoon verrattuna 31.3% edullisempi (1386 €/m²).
Tilastollinen arvio neliöt+ Linnavuorentie 371 lähistöllä: 961 €/m² — 36.7% korkeampi kuin Inkerinkylä-alueen alueen toteutunut keskiarvo (703 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Savonlinna keskiarvoon verrattuna 30.7% edullisempi (1386 €/m²).