Tervastie 6, Heinola – tilastollinen hinta-arvio
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio
1 063 €/m²
Asuntotyypistä riippuen 993–1 172 €/m²
Ei toteutunut kauppahinta. Tilastollinen arvio alueen toteutuneiden kauppojen ja mallinnuksen perusteella — ei yksittäisen asunnon arvo.
Tervastie 6 sijaitsee Reumasairaala-alue alueella, Heinola (18120). Alueen toteutunut neliöhinta 1157 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus). Hinnat laskivat 6.2% vuodessa. Alue on 0.2% kalliimpi kuin Heinola keskimäärin (1155 €/m²).
Rakennuksen rekisteritiedot
Osoitteeseen Tervastie 6 liitetty lähin DVV:n rekisteröimä rakennus: asuin- tai liikerakennus.
Talon rekisteritiedot (käyttötarkoitus, rakennusvuosi, kerrokset, rakennusaine ja lämmitys) perustuvat Digi- ja väestötietoviraston (DVV) rakennus- ja huoneistotietoihin väestötietojärjestelmässä. Tiedot yhdistetään osoitteeseen lähimmän rekisteröidyn rakennuksen perusteella, eivätkä ne välttämättä kuvaa juuri kyseistä asuntoa tai huoneistoa.
Asunnollehinta.fi ei vastaa rekisteritietojen oikeellisuudesta. Virheellisistä tiedoista voi ilmoittaa rakennuksen sijaintikunnan rakennusvalvontaan.
Osoitekohtainen tilastollinen hinta-arvio asuntotyypeittäin
Tilastollinen arvio eri asuntotyyppien neliöhinnoista tässä osoitteessa. Vertailukohta: alueen toteutunut keskihinta 1 157 €/m² (Tilastokeskus Q1/2026).
Hinta-arvio (tilastollinen)
1 063 €/m²
Hintataso: Lähistö · Postinumeroalue · Kaupunki
Kolmitasoinen vertailu: tilastollinen arvio lähistöltä, Tilastokeskuksen toteutuneet hinnat postinumeroalueelta ja kaupunkitasolta.
Lähistö
Tervastie 6Tilastollinen arvioReumasairaala-alue
Postinumero 18120TilastokeskusHeinola
KaupunkikeskiarvoTilastokeskusReumasairaala-alue (18120) hintataso: Alueen toteutunut neliöhinta 1157 €/m² (Q1/2026, Tilastokeskus) — 0.2% kalliimpi kuin Heinola keskimäärin (1155 €/m²). Katso kaikki Reumasairaala-alue hintatiedot →
Haluatko tarkemman arvion oman asuntosi hinnasta?
Tämän sivun osoitekohtainen luku on tilastollinen arvio, ei toteutunut kauppahinta. Oman asunnon arvoon vaikuttavat lisäksi kunto, kerros, pohja ja taloyhtiön tilanne.
Esitäytämme alueen tiedot, jos ne ovat saatavilla.
Viereiset osoitteet
| Katu | Nro | €/m² |
|---|---|---|
| Tervastie | 10 | 1061.0 |
| Tervastie | 11 | 1048.0 |
| Tervastie | 12 | 1048.0 |
| Tervastie | 13 | 1049.0 |
| Tervastie | 14 | 1049.0 |
| Tervastie | 15 | 1049.0 |
| Tervastie | 16 | 1049.0 |
| Tervastie | 18 | 1050.0 |
| Tervastie | 2 | 1063.0 |
| Tervastie | 20 | 1050.0 |
| Tervastie | 22 | 1050.0 |
| Tervastie | 24 | 1051.0 |
| Tervastie | 26 | 1052.0 |
| Tervastie | 3 | 1063.0 |
| Tervastie | 4 | 1063.0 |
| Tervastie | 5 | 1062.0 |
| Tervastie | 6 | 1063.0 |
| Tervastie | 7 | 1062.0 |
| Tervastie | 8 | 1062.0 |
| Tervastie | 9 | 1049.0 |
Muut kadut alueella Reumasairaala-alue (18120)
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat (taulukko 13mt). Tiedot kattavat kerrostaloasunnot (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) ja rivitalot. Hinnat ovat painottamattomia keskiarvoja toteutuneista kaupoista. Tilastot käsittävät noin 66% toteutuneista asuntokaupoista. Asunnollehinta.fi on täydentänyt näitä tilastoja tekoälymallinnuksella kattavuuden parantamiseksi. Talokohtaiset luvut sivulla ovat tilastollisia arvioita — eivät tämän osoitteen toteutuneita kauppahintoja.
Tiedot päivitetty:
Tilastollinen arvio yksiöt Tervastie 6 lähistöllä: 1 172 €/m² — 1.3% korkeampi kuin Reumasairaala-alue-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1157 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Heinola keskiarvoon verrattuna 1.5% kalliimpi (1155 €/m²).
Tilastollinen arvio kaksiot Tervastie 6 lähistöllä: 1 014 €/m² — 12.4% matalampi kuin Reumasairaala-alue-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1157 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Heinola keskiarvoon verrattuna 12.2% edullisempi (1155 €/m²).
Tilastollinen arvio kolmiot+ Tervastie 6 lähistöllä: 1 043 €/m² — 9.9% matalampi kuin Reumasairaala-alue-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1157 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Heinola keskiarvoon verrattuna 9.7% edullisempi (1155 €/m²).
Tilastollinen arvio neliöt+ Tervastie 6 lähistöllä: 993 €/m² — 14.2% matalampi kuin Reumasairaala-alue-alueen alueen toteutunut keskiarvo (1157 €/m², Tilastokeskus Q1/2026). Heinola keskiarvoon verrattuna 14.0% edullisempi (1155 €/m²).